Sarasota County, FL - Board of Elections

Candidates For 2016 Election Cycle

Office Candidate Name (Party) Status
Clerk of the Circuit Court and Comptroller Todd Barton (DEM) Defeated
Clerk of the Circuit Court and Comptroller Karen Rushing (REP) Elected
Sheriff Tom Knight (REP) Elected
Property Appraiser Bill Furst (REP) Elected
Tax Collector Barbara Ford-Coates (DEM) Elected
Tax Collector Jim Bender (REP) Defeated
Supervisor of Elections Ron Turner (REP) Elected
County Commissioner, Dist. 1 Fredd "Glossie" Atkins (DEM) Defeated
County Commissioner, Dist. 1 Frank DiCicco (REP) Defeated
County Commissioner, Dist. 1 Mike Moran (REP) Elected
County Commissioner, Dist. 3 Jim Blucher (REP) Withdrew
County Commissioner, Dist. 3 Nancy C. Detert (REP) Elected
County Commissioner, Dist. 5 Richard C. Eaton (DEM) Withdrew
County Commissioner, Dist. 5 Charles Hines (REP) Elected
County Judge, Group 1 Phyllis R. Galen Elected
County Judge, Group 3 MaryAnn Boehm Elected
County Judge, Group 5 Erika Quartermaine Elected
School Board, Dist. 2 Teresa Mast Defeated
School Board, Dist. 2 A. J. Stickley Withdrew
School Board, Dist. 2 Caroline G. Zucker Elected
School Board, Dist. 3 John Dippolito Didn't Qualify
School Board, Dist. 3 Cindy Hill Withdrew
School Board, Dist. 3 Eric Robinson Elected
Hospital Board At Large, Seat 1 Kevin T. Connelly (DEM) Defeated
Hospital Board At Large, Seat 1 John H. DeJongh (REP) Defeated
Hospital Board At Large, Seat 1 Sharon Wetzler DePeters (REP) Elected
Hospital Board At Large, Seat 1 Michael A. Sutphin (REP) Defeated
Hospital Board At Large, Seat 2 Miglena Entcheva (DEM) Defeated
Hospital Board At Large, Seat 2 Tramm Hudson (REP) Elected
Hospital Board At Large, Seat 2 Reid Schwabach (NPA) Defeated
Hospital Board At Large, Seat 3 Cheryl Brandi (DEM) Defeated
Hospital Board At Large, Seat 3 Marguerite Malone (REP) Defeated
Hospital Board At Large, Seat 3 Susan Tucker (REP) Elected
Hospital Board Central District, Seat 1 Jody Davenport (DEM) Defeated
Hospital Board Central District, Seat 1 Miglena Entcheva (DEM) Withdrew
Hospital Board Central District, Seat 1 Alexandra Cynthia Miller (REP) Withdrew
Hospital Board Central District, Seat 1 William P. Noonan (REP) Elected
Hospital Board Northern District, Seat 1 Delores "Dee" McFarland (DEM) Defeated
Hospital Board Northern District, Seat 1 Jim Meister (REP) Elected
Charter Review Board, Dist. 1 Arlene Sweeting (DEM) Defeated
Charter Review Board, Dist. 1 Joseph Anthony (Tony) Sawyer (REP) Elected
Charter Review Board, Dist. 2 Karen Collins-Fleming (DEM) Defeated
Charter Review Board, Dist. 2 Donna Barcomb (REP) Elected
Charter Review Board, Dist. 2 Vic Rohe (REP) Defeated
Charter Review Board, Dist. 2 Robert Neff (GRE) Defeated
Charter Review Board, Dist. 3 Tom Patalano (DEM) Defeated
Charter Review Board, Dist. 3 Pat Wayman (REP) Elected
Charter Review Board, Dist. 4 Ray Porter (DEM) Defeated
Charter Review Board, Dist. 4 Jody Hudgins (REP) Elected
Charter Review Board, Dist. 5 Mike Shlasko (DEM) Defeated
Charter Review Board, Dist. 5 Walt Augustinowicz (REP) Defeated
Charter Review Board, Dist. 5 David Samuel (REP) Elected
Bobcat Trail CDD, Seat 3 Anne Beane Elected
Bobcat Trail CDD, Seat 3 Lynn Nohl Defeated
Bobcat Trail CDD, Seat 5 Doug McNamee Elected
Bobcat Trail CDD, Seat 5 Enrico Pucci Defeated
Lakeside Plantation CDD, Seat 4 Camille P. Stephens Elected
Venetian CDD, Seat 1, Dist. 1 David Lusty Elected
Venetian CDD, Seat 1, Dist. 1 Herman W. Moore Defeated
Venetian CDD, Seat 3, Dist. 3 Susie Lentile Elected
Venetian CDD, Seat 3, Dist. 3 James T. Shea Defeated
Venetian CDD, Seat 5, Dist. 5 Richard Bracco Elected
Venetian CDD, Seat 5, Dist. 5 Gabe Levinson Defeated
Sarasota Soil & Water District, Group 1 Kyle A. McMearty Elected
Sarasota Soil & Water District, Group 5 Matthew E. "Matt" Wooddall Elected
Holiday Park Park & Recreation District, Seat 1 William B. Mitchell (NON) Elected
Holiday Park Park & Recreation District, Seat 1 Norman A. Olszewski (NON) Defeated
Holiday Park Park & Recreation District, Seat 3 Dorlis J. McKinney (NON) Elected
Holiday Park Park & Recreation District, Seat 5 Karin M. Anderson (NON) Elected
Holiday Park Park & Recreation District, Seat 7 Kenneth L. Judd (NON) Elected
Holiday Park Park & Recreation District, Seat 9 Richard P Gortz (NON) Elected
Tri Par Estates Park & Recreation District, Seat 7 Emma Hochstetler Elected
Tri Par Estates Park & Recreation District, Seat 9 MarionJean (Mj) Allen Elected
Tri Par Estates Park & Recreation District, Seat 9 Robert Wos Withdrew
The Woodlands CDD Seat 4 Elio M. Bucciero Elected
The Woodlands CDD Seat 5 Carl Impastato Elected
The Woodlands CDD Seat 5 Robert Ripatrazone Defeated
City of North Port Commissioner, District Seat 1 Vanessa Carusone Elected
City of North Port Commissioner, District Seat 1 Rhonda Y. DiFranco Defeated
City of North Port Commissioner, District Seat 1 Cory Hutchinson Defeated
City of North Port Commissioner, District Seat 1 Nicholas L. Trolli Sr. Defeated
City of North Port Commissioner, District Seat 2 Billy Batson Withdrew
City of North Port Commissioner, District Seat 2 Samuel P. Cohen Defeated
City of North Port Commissioner, District Seat 2 Cheryl Cook Defeated
City of North Port Commissioner, District Seat 2 Christopher B. Hanks Elected
City of North Port Commissioner, District Seat 2 Jacqueline Moore Defeated
City of North Port Commissioner, District Seat 3 Debbie McDowell Elected
City of North Port Commissioner, District Seat 3 Andrew F. Sias Defeated
City of North Port Commissioner, District Seat 3 Michael R. Treubert Defeated
Town of Longboat Key Commissioner, Dist. 1 Armando S. Linde Elected
Town of Longboat Key Commissioner, Dist. 3 Terry A. Gans Elected
Town of Longboat Key Commissioner, Dist. 5 Gene Jaleski Didn't Qualify
Town of Longboat Key Commissioner, Dist. 5 Edward A. Zunz Elected
Town of Longboat Key Commissioner, At Large Irwin Pastor Elected
City of Venice Council Member, Seat 5 Bill Ahern Withdrew
City of Venice Council Member, Seat 5 Emilio Carlesimo Withdrew
City of Venice Council Member, Seat 5 Jeanette F. Gates Elected
City of Venice Council Member, Seat 6 Bob Daniels Elected
City of Venice Council Member, Seat 7 Frankie S. Abbruzzino Defeated
City of Venice Council Member, Seat 7 John W. Holic (Mayor) Elected