Sarasota County, FL - Board of Elections

Elected Officials

 
Federal
Executive
PresidentDonald J. Trump 4 Yr Term
Vice PresidentMike Pence 4 Yr Term
United States Senator
U.S. SenatorMarco Rubio 6 Yr Term
U.S. SenatorRick Scott 6 Yr Term
United States Representative
United States Representative District 16Vern Buchanan 2 Yr Term
United States Representative District 17Greg Steube 2 Yr Term
 
State
Executive
GovernorRon DeSantis 4 Yr Term
Lieutenant GovernorJeanette Nunez 4 Yr Term
Attorney GeneralAshley Moody 4 Yr Term
Chief Financial OfficerJimmy Patronis 4 Yr Term
Commissioner of AgricultureNicole "Nikki" Fried 4 Yr Term
State Attorney - 12th Judicial CircuitEd Brodsky 4 Yr Term
Public Defender - 12th Judicial CircuitLarry Eger 4 Yr Term
State Supreme Court
Supreme Court JusticeRobert J. Luck (appointed) 6 Yr Term
Supreme Court JusticeBarbara Lagoa (appointed) 6 Yr Term
Supreme Court JusticeCarlos Muniz (appointed) 6 Yr Term
Supreme Court JusticeCharles T. Canady (Chief Justice) 6 Yr Term
Supreme Court JusticeRicky Polston 6 Yr Term
Supreme Court JusticeJorge Labarga 6 Yr Term
Supreme Court JusticeC. Alan Lawson 6 Yr Term
2nd District Court of Appeal
2nd District Court of Appeal JudgeSamuel J. Salario, Jr. 6 Yr Term
2nd District Court of Appeal JudgeJohn L. Badalamenti 6 Yr Term
2nd District Court of Appeal JudgeSusan Rothstein-Youakim 6 Yr Term
2nd District Court of Appeal JudgeStevan T. Northcutt 6 Yr Term
2nd District Court of Appeal JudgeAnthony K. Black 6 Yr Term
2nd District Court of Appeal JudgeDaniel H. Sleet 6 Yr Term
2nd District Court of Appeal JudgeDarryl C. Casanueva 6 Yr Term
2nd District Court of Appeal JudgeMatthew C. Lucas 6 Yr Term
2nd District Court of Appeal JudgeMorris Silberman 6 Yr Term
2nd District Court of Appeal JudgePatricia J. Kelly 6 Yr Term
2nd District Court of Appeal JudgeCraig C. Villanti 6 Yr Term
2nd District Court of Appeal JudgeJ. Andrew Atkinson (appointed) 6 Yr Term
2nd District Court of Appeal JudgeEdward C. LaRose (Chief Judge) 6 Yr Term
2nd District Court of Appeal JudgeNelly N. Khouzam 6 Yr Term
2nd District Court of Appeal JudgeVacant 6 Yr Term
2nd District Court of Appeal JudgeRobert Morris 6 Yr Term
12th Judicial Circuit
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 1Gilbert A. Smith Jr 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 2Diana Moreland 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 3Charles E. Williams 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 4Lon Arend 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 5Charles E. Roberts 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 6Kimberly Bonner (Chief Judge) 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 7Don T. Hall 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 8Andrea Watt McHugh 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 9Hunter Carroll 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 10Stephen Walker 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 11Thomas Krug 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 12Maria Ruhl 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 13Teresa K. Dees 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 14Frederick P. Mercurio 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 15Charles Sniffen (appointed) 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 16Donna Padar Berlin 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 17Susan Maulucci 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 18Deno Economou 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 19Edward Nicholas 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 20Debra Johnes Riva 6 Yr Term
12th Judicial Circuit Court Judge, Group 21Rochelle Taylor Curley 6 Yr Term
State Senator
State Senator District 23Joe Gruters 4 Yr Term
State Representative
State Representative District 70Wengay "Newt" Newton 2 Yr Term
State Representative District 71Will Robinson 2 Yr Term
State Representative District 72Margaret Good 2 Yr Term
State Representative District 73Tommy Gregory 2 Yr Term
State Representative District 74James Vernon Buchanan 2 Yr Term
Englewood Area Fire Control District
Englewood Area Fire Control District, Seat 1Eldon Loisell 4 Yr Term
Englewood Area Fire Control District, Seat 2Ronald H. Davison 4 Yr Term
Englewood Area Fire Control District, Seat 3Ron Benedetti 4 Yr Term
Englewood Area Fire Control District, Seat 4Charles H. Bray 4 Yr Term
Englewood Area Fire Control District, Seat 5Larry McNamara 4 Yr Term
Englewood Water District
Englewood Water District, Seat 1Steven Samuels 4 Yr Term
Englewood Water District, Seat 2Taylor Meals 4 Yr Term
Englewood Water District, Seat 3Sydney B. Crampton 4 Yr Term
Englewood Water District, Seat 4Phyllis E. Wright 4 Yr Term
Englewood Water District, Seat 5Rob Stern 4 Yr Term
 
County
Constitutional Officers
Clerk of the Circuit Court and ComptrollerKaren Rushing 4 Yr Term
Property AppraiserBill Furst 4 Yr Term
SheriffTom Knight 4 Yr Term
Supervisor of ElectionsRon Turner 4 Yr Term
Tax CollectorBarbara Ford-Coates 4 Yr Term
County Commission
County Commissioner District 1Mike Moran 4 Yr Term
County Commissioner District 2Christian Ziegler 4 Yr Term
County Commissioner District 3Nancy C. Detert 4 Yr Term
County Commissioner District 4Alan Maio 4 Yr Term
County Commissioner District 5Charles Hines 4 Yr Term
Judicial
County Judge, Group 1Phyllis R. Galen 6 Yr Term
County Judge, Group 2David Denkin 6 Yr Term
County Judge, Group 3MaryAnn Boehm 6 Yr Term
County Judge, Group 4Dana Moss (appointed) 6 Yr Term
County Judge, Group 5Erika Quartermaine 6 Yr Term
School Board
School Board District 1Bridget Ziegler 4 Yr Term
School Board District 2Caroline G. Zucker 4 Yr Term
School Board District 3Eric Robinson 4 Yr Term
School Board District 4Shirley Brown 4 Yr Term
School Board District 5Jane Goodwin 4 Yr Term
Charter Review Board
Charter Review Board District 1Neil Rainford 4 Yr Term
Charter Review Board District 1Joseph Anthony (Tony) Sawyer 4 Yr Term
Charter Review Board District 2Donna Barcomb 4 Yr Term
Charter Review Board District 2Richard Dorfman 4 Yr Term
Charter Review Board District 3Joseph G. Justice 4 Yr Term
Charter Review Board District 3Pat Wayman 4 Yr Term
Charter Review Board District 4Jody Hudgins 4 Yr Term
Charter Review Board District 4James Gabbert 4 Yr Term
Charter Review Board District 5Deborah Lynne LaPinska 4 Yr Term
Charter Review Board District 5David Samuel 4 Yr Term
Hospital Board
Hospital Board At Large, Seat 1Sharon Wetzler DePeters 4 Yr Term
Hospital Board At Large, Seat 2Tramm Hudson 4 Yr Term
Hospital Board At Large, Seat 3Britt Riner (appointed) 4 Yr Term
Hospital Board Central District, Seat 1William P. Noonan 4 Yr Term
Hospital Board Central District, Seat 2Joseph J. DeVirgilio, Jr. 4 Yr Term
Hospital Board Northern District, Seat 1Jim Meister 4 Yr Term
Hospital Board Northern District, Seat 2Richard Rehmeyer 4 Yr Term
Hospital Board Southern District, Seat 1Darryl W. Henry 4 Yr Term
Hospital Board Southern District, Seat 2Gregory A. Carter 4 Yr Term
Blackburn Creek CDD
Blackburn Creek CDD, Seat 2John Puscian (appointed) 4 Yr Term
Blackburn Creek CDD, Seat 4Kevin Johnson (appointed) 4 Yr Term
Bobcat Trail CDD
Bobcat Trail CDD, Seat 1Paul Fisher 4 Yr Term
Bobcat Trail CDD, Seat 2John Nordstedt 4 Yr Term
Bobcat Trail CDD, Seat 3Jean Opsut (appointed) 4 Yr Term
Bobcat Trail CDD, Seat 4Brian C. Caffrey 4 Yr Term
Bobcat Trail CDD, Seat 5Fred Jones (appointed) 4 Yr Term
Holiday Park Park & Recreation District
Holiday Park Park & Recreation District, Seat 1Robert Bachman 2 Yr Term
Holiday Park Park & Recreation District, Seat 2Donald E. LaMaster 2 Yr Term
Holiday Park Park & Recreation District, Seat 3Dorlis McKinney 2 Yr Term
Holiday Park Park & Recreation District, Seat 4Betty B. Hart 2 Yr Term
Holiday Park Park & Recreation District, Seat 5Karin M. Anderson 2 Yr Term
Holiday Park Park & Recreation District, Seat 6Brent D. Corey 2 Yr Term
Holiday Park Park & Recreation District, Seat 7Kenneth L. Judd 2 Yr Term
Holiday Park Park & Recreation District, Seat 8Cheryl Languirand Morris 2 Yr Term
Holiday Park Park & Recreation District, Seat 9Richard Gortz 2 Yr Term
Lakeside Plantation CDD
Lakeside Plantation CDD, Seat 1 Rena Koontz 4 Yr Term
Lakeside Plantation CDD, Seat 2Alan Bud Sabol 4 Yr Term
Lakeside Plantation CDD, Seat 3Joseph Szewczyk 4 Yr Term
Lakeside Plantation CDD, Seat 4Camille P. Stephens 4 Yr Term
Lakeside Plantation CDD, Seat 5Maria (Pina) Chichelli (appointed) 4 Yr Term
Sarasota National CDD
Sarasota National CDD, Seat 1Cary Leuschner (appointed) 4 Yr Term
Sarasota National CDD, Seat 5Gerald Bergmoser (appointed) 4 Yr Term
Sarasota Soil & Water Conservation District
Sarasota Soil & Water District, Group 1Audie Bock 4 Yr Term
Sarasota Soil & Water District, Group 2Rory S. Martin 4 Yr Term
Sarasota Soil & Water District, Grioup 3Todd Underhill 4 Yr Term
Sarasota Soil & Water District, Group 4Brett Ramey Blackburn 4 Yr Term
Sarasota Soil & Water District, Group 5Matthew E. "Matt" Wooddall 4 Yr Term
Tri Par Estates Park & Recreation District
Tri Par Estates Park & Recreation District, Seat 1Birdena Bollenbacher 3 Yr Term
Tri Par Estates Park & Recreation District, Seat 2Charles Koenig 3 Yr Term
Tri Par Estates Park & Recreation District, Seat 3Daryle von Holdt 3 Yr Term
Tri Par Estates Park & Recreation District, Seat 4Ronald W. Houchin 3 Yr Term
Tri Par Estates Park & Recreation District, Seat 5Dan Via (appointed) 3 Yr Term
Tri Par Estates Park & Recreation District, Seat 6Antoinette V. Borman 3 Yr Term
Tri Par Estates Park & Recreation District, Seat 7Michael L. Neff (appointed) 3 Yr Term
Tri Par Estates Park & Recreation District, Seat 8Laurie Legler 3 Yr Term
Tri Par Estates Park & Recreation District, Seat 9Vacant 3 Yr Term
Stoneybrook at Venice CDD
Stoneybrook at Venice CDD, Seat 1James E. Crawford (appointed) 4 Yr Term
Stoneybrook at Venice CDD, Seat 2Gary R. Compton 4 Yr Term
Stoneybrook at Venice CDD, Seat 3Daniel J. Minnick 4 Yr Term
Stoneybrook at Venice CDD, Seat 4Andy Grogoza (appointed) 4 Yr Term
Stoneybrook at Venice CDD, Seat 5Jerry L. Olinger 4 Yr Term
The Woodlands CDD
The Woodlands CDD Seat 1Robert Ripatrazone 4 Yr Term
The Woodlands CDD Seat 2William E. Richardson 4 Yr Term
The Woodlands CDD Seat 3Lawrence H. Tinkham 4 Yr Term
The Woodlands CDD Seat 4Elio M. Bucciero 4 Yr Term
The Woodlands CDD Seat 5Carl Impastato 4 Yr Term
Venetian CDD
Venetian CDD, Seat 1David Lusty 4 Yr Term
Venetian CDD, Seat 2Richard McCafferty 4 Yr Term
Venetian CDD, Seat 3Susie Lentile 4 Yr Term
Venetian CDD, Seat 4Steven P. Kleinglass 4 Yr Term
Venetian CDD, Seat 5Richard Bracco 4 Yr Term
West Villages Improvement District
West Villages Improvement District, Seat 5Victor Dobrin 4 Yr Term
 
Municipal
 
North Port
North Port Commissioner
City of North Port Commissioner, District Seat 1Vanessa Carusone 4 Yr Term
City of North Port Commissioner, District Seat 2Christopher B. Hanks 4 Yr Term
City of North Port Commissioner, District Seat 3Debbie McDowell 4 Yr Term
City of North Port Commissioner, District Seat 4Pete Emrich 4 Yr Term
City of North Port Commissioner, District Seat 5Jill Luke 4 Yr Term
 
Sarasota
City of Sarasota Commissioner
City of Sarasota Commissioner District 1Willie Charles Shaw 4 Yr Term
City of Sarasota Commissioner District 2Liz Alpert 4 Yr Term
City of Sarasota Commissioner District 3Shelli Freeland Eddie 4 Yr Term
City of Sarasota Commissioner, At LargeHagen Brody 4 Yr Term
City of Sarasota Commissioner, At LargeJen Ahearn-Koch 4 Yr Term
 
Town of Longboat Key
Longboat Key Commissioner
Town of Longboat Key Commissioner District 1Randall T. Clair 2 Yr Term
Town of Longboat Key Commissioner District 2George L. Spoll 2 Yr Term
Town of Longboat Key Commissioner District 3Ken Schneier 2 Yr Term
Town of Longboat Key Commissioner District 4Jack Daly 2 Yr Term
Town of Longboat Key Commissioner District 5Ed Zunz 2 Yr Term
Town of Longboat Key Commissioner, At Large Irwin Pastor 2 Yr Term
Town of Longboat Key Commissioner, At LargeMike Haycock 2 Yr Term
 
Venice
Venice Council Member
City of Venice Council Member, Seat 1Margaret "Mitzie" Fiedler 3 Yr Term
City of Venice Council Member, Seat 2Charles R. Newsom 3 Yr Term
City of Venice Council Member, Seat 3Helen Kirchner Moore 3 Yr Term
City of Venice Council Member, Seat 4Richard Cautero 3 Yr Term
City of Venice Council Member, Seat 5Jeanette F. Gates 3 Yr Term
City of Venice Council Member, Seat 6Bob Daniels 3 Yr Term
City of Venice Council Member, Seat 7John W. Holic 3 Yr Term

Click Here to access the City Clerk Information